paper-business-finance-document

Začíname podnikať

Máte už dosť zamestnania a chcete začať radšej podnikať? Byť sám sebe pánom a koordinovať ostatných pracovníkov? Čo je dobré vedieť, ak začínate podnikať?

V minulom článku sme uviedli, aké sú výhody a nevýhody zamestnania a podnikania. Teraz sa pozrieme na to, ako začať podnikať a ako si zvoliť správny podnikateľský nápad.

Rozbiehanie podnikania si vyžaduje dostatok času, trpezlivosti a odhodlania budovať vlastný biznis. Prinášame vám prehľad základných otázok, ktoré by ste si mali zodpovedať ešte predtým, než sa definitívne rozhodnete pre vlastné podnikanie.

1. Aké sú vaše schopnosti, odborné zručnosti? Máte výnimočný talent? Ovládate dokonale jazyky alebo profesionálne športujete?

Aj na týchto predpokladoch môžete založiť podnikanie. Ak ste v určitej oblasti odborníkom, nemusíte sa obávať, že by o vaše produkty alebo služby nebol záujem. Veľa zákazníkov si potrpí na kvalitu produkcie, ktorú im práve vy môžete poskytnúť.

2. Aké sú vaše záľuby?

Aj vy uvažujete, že si na svojich záľubách založíte živobytie? Veľa podnikateľov tak začínala so svojim podnikaním (napr. TOMARK Prešov, Levanduľa zo Záhoria, kníhkupectvo Martinus, šperkárka Petra Toth a mnoho ďalších). Robia to, čo ich baví, a preto je to vidieť aj na kvalite produkcie a poskytovaných službách.

3. Čo vám ako spotrebiteľovi chýba? Máte pocit, že je diera na trhu? Vedeli by ste ju práve vy zaplniť?

Najlepšie na svojich potrebách zistíte, čo by na trhu mohlo nájsť uplatnenie. Chýba vám na trhu nejaký produkt, výrobok alebo služba? Alebo ich kvalita je na nízkej úrovni? Poskytovatelia služieb sa nachádzajú od vás príliš ďaleko? Ak na tieto otázky neviete hneď odpovedať, spravte si prieskum trhu. Pomôže vám to zorientovať sa v podnikaní v danej lokalite.

4. Aká by bola vaša konkurencia?

Aj na základe toho si môžete špecifikovať oblasť podnikania. Ak sa rozhodnete pre odvetvie, kde je veľké množstvo konkurentov, ťažšie sa vám budú získavať zákazníci. Naopak ak vstúpite do odvetvia, ktoré je konkurenciou neprebádané, potom sa stanete na určité obdobie vládcom v odvetví. Vašou úlohou bude zaistiť, aby sa o vás zákazníci dozvedeli.

5. Na aký segment zákazníkov sa chcete orientovať? Bude o váš produkt/službu záujem? Zákazníci budú vaše služby využívať pravidelne alebo iba jednorazovo?

Zodpovedaním týchto otázok zistíte, ako sa dostať k zákazníkom. Ak sa budete orientovať na mladšiu vekovú skupinu musíte prispôsobiť marketing a propagáciu produktu, resp. služby, priamo im. Zistíte tiež, aký bude váš približný výnos. Ak sa k vám zákazníci budú pravidelne vracať, môžete predpokladať vyššie tržby ako v prípade, že by vaše podnikanie využili iba jednorazovo.  

6. Bude vaše podnikanie ihneď ziskové? Bolo by pre vás výhodnejšie pokračovať aj v zamestnaní, aj podnikať?

S tým súvisí aj predchádzajúca otázka. Ak náklady na vaše podnikanie budú niekoľko mesiacov alebo rokov výrazne prekračovať vaše výnosy, potom by ste mali prehodnotiť svoju oblasť podnikania. Spravte si kalkuláciu nákladov a možných výnos a ľahko zistíte, s akým ziskom môžete počítať.

7. Začnete podnikať sám alebo si nájdete obchodného partnera?

Všetko má svoje plusy a mínusy. Nemusíte sa s nikým deliť o zisk, prijímate rozhodnutia iba na základe svojho uváženia. Na druhej strane vám môže obchodný partner priniesť vedomosti do podnikania a riziko nemusíte znášať sám. Pozor však na výber dobrého obchodného partnera. Musíte sledovať rovnaké obchodné ciele a mať rovnaký pohľad na podnikanie.

8. Offline alebo online podnikanie?

V súčasnosti je moderné online podnikanie. Zakúpite si doménu a môžete prevádzkovať napríklad e-shop. Nemusíte sa zaoberať tým, kto je váš zákazník, pretože dodanie tovaru alebo poskytnutie služby je dnes možné kamkoľvek. Nie všetko sa však dá realizovať online. Niektoré činnosti si vyžadujú vytvorenie trvalých miest na výkon činnosti.

9. Budete mať dostatok finančných a ľudských zdrojov na rozbeh podnikania? 

Podnikanie si vyžaduje vysoké počiatočné investície. Či už je to v dôsledku založenia živnosti alebo spoločnosti, nakúpenie zariadenia, techniky alebo získanie zamestnancov. Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov na rozbeh podnikania, vypracujte si podnikateľský plán a skúste o ne požiadať banky alebo iné externé subjekty. Alternatívou je tiež ponechanie si pôvodného zamestnania dovtedy, kým vaše podnikanie nebude generovať dostatočné zisky.

Ak ste zodpovedaním týchto otázok nestratili chuť podnikať a dostali ste unikátny podnikateľský nápad, tak neváhajte a začnite s prípravou podnikateľského plánu ešte dnes. Čím skôr začnete, tým skôr získate voľnosť a slobodu, ktorú podnikanie prináša.

One Response