Franchising2

Ako mať vlastné podnikanie bez vlastného podnikateľského nápadu? Franchising

Stalo sa aj vám, že ste mali odhodlanie založiť si vlastný biznis, ale správny podnikateľský nápad neprichádzal? Nedokázali ste vymyslieť niečo nové, čo by na trhu ešte nebolo k dispozícii? Nezúfajte! Práve pre takýchto podnikateľov je tu podnikateľská príležitosť, franchising.

Čo je franchising?

Franchising je spôsob podnikania, kedy zabehnutá a verejnosťou známa spoločnosť (tzv. franchisor) odovzdá svoj hotový podnikateľský koncept. Neposkytuje iba svoje know-how, receptúry, technológie, ochranné známky a ďalšie aspekty pre nového partnera, ale zaškoľuje ho do celého systému riadenia a fungovania franchisingového reťazca. Príjemca konceptu (tzv. franchisant) sa stáva súčasťou medzinárodnej spoločnosti, avšak prevádzka je v jeho výlučnom vlastníctve.  

Tento odbytový systém predstavuje pre poskytovateľa rýchly spôsob ako sa dostať na nové trhy pri relatívne nízkych nákladoch. Nemusí vykonávať prieskum trhu a hľadať nové potenciálne trhy, nakoľko čerpá z poznatkov príjemcu, ktorý má dostatok informácií o lokalite, v ktorej by chcel pôsobiť. Každý poskytovateľ franchisingu si stanovuje iné podmienky pre expanziu na nové trhy. Napríklad predpokladaný počet potenciálnych zákazníkov, turisticky atraktívnu lokalitu, dostupnosť alebo blízkosť k sídliskám a podobne.

Pre a proti z pohľadu franchisanta  
Výhody pre príjemcu Nevýhody pre príjemcu
Stáva sa súčasťou medzinárodnej spoločnosti Dodržiavanie presne stanovených predpisov zo strany poskytovateľa
Sám zodpovedá za prevádzku Sám znáša prípadné riziká
Nemusí sa venovať marketingu alebo reklame Nemôže ovplyvniť dobré meno spoločnosti cez vlastný marketing
Zisky z podnikania sú v prevažnej väčšine jeho výnosom Vstupné poplatky môžu byť veľmi vysoké, v závislosti od podnikateľského konceptu
Získava skúsenosti a know-how, stáva sa odborníkom v danom podnikaní Neustála kontrola zo strany poskytovateľa
Nemá problém s hľadaním nových zákazníkov. Tí medzinárodnú značku poznajú a sami produkty vyhľadávajú Povinnosť poskytovať rovnaký produkt alebo službu

Počiatky a najznámejšie koncepty

Počiatky tohto spôsobu podnikania sa objavili už v 18. storočí. Medzi prvých priekopníkov, ktorí využili tento podnikateľský koncept, možno zaradiť Isaaca Merritta Singera (výrobca šijacích strojov) a Johna Stitha Pembertona (vynálezca nápoja Coca-cola). Následne sa odbytový systém dostal aj do automobilového priemyslu a dnes je podnikanie formou franchisingu rozšírené po celom svete. Najviac sa využíva v odvetviach maloobchodu, gastronómie, realitného trhu, či farmaceutického priemyslu.

Medzi najznámejšie svetové franchisingové spoločnosti možno zaradiť McDonald’s, Subway, Starbucks, KFC, 7-Eleven, Pizza Hut a ďalšie, pričom cena za otvorenie novej prevádzky sa pohybuje v niekoľkých desiatkach až stovkách tisíc eur.

Pre zaujímavosť. McDonald´s má na svojej stránke zverejnenú finančnú náročnosť na založenie novej prevádzky. Minimálna výška investície do novej prevádzky sa pohybuje od 400 000 USD, plus ďalšie poplatky ako percento z tržieb.

V rámci slovenského trhu medzi najznámejšie koncepty patrí lekáreň Benu, maloobchodná sieť COOP Jednota, Minit Slovakia, Kinekus, Jožko Farmárik, Pizza Mizza, RE/MAX Slovakia, Zásielkovňa a mnoho ďalších. O nových ponukách potenciálnych partnerov informuje aj Slovenská franchisingová asociácia (sfa.sk/).  

Comments are closed.