www

Sila domény v online podnikaní

Čo je doména a ako ju využiť vo svoj prospech?

Doména alebo doménové meno je unikátna adresa na internete. Bežný užívateľ môže vidieť iba názov internetovej schránky, no v skutočnosti ide o zložitý číselný kód, ktorý je priradený každému počítaču pripojenému na internet.

V praxi môžeme doménou chápať adresu, na ktorej vás zákazníci nájdu na internete, napr. greatregister.org. Je to vaša vlastná webová stránka alebo internetový obchod. V dobe online podnikania je nevyhnutné mať svoju internetovú stránku. Vďaka nej sa zákazníci dozvedia čo robíte, kde sídlite, aký je predmet vašej činnosti, otváracie hodiny, referencie od zákazníkov, kontakt na vás a ďalšie potrebné informácie.

Doména firemného webu by mala obsahovať názov spoločnosti, prípadne odvetvie podnikania. Jej názov by mal byť krátky, ľahko zapamätateľný a výstižný pre vaše podnikanie. Odporúča sa mať prevádzkovanie webu na vlastnej doméne. Pomôže vám to dostať sa do popredných pozícií v rámci organického (neplateného) vyhľadávania na Google. Priláka to viac návštevníkov, z ktorých sa môžu stať platení zákazníci. 

Typy domén a ako vybrať tú správnu

Rozlišujeme domény prvej, druhej a tretej úrovne. Doména prvej úrovne je to, čo nasleduje za bodkou na vašej webovej stránke. Najčastejšie sa využívajú domény ako .com, .edu, .org, .sk, .cz a ďalšie. V našom prípade greatregister.org. Pre overenie voľnej domény existujú rôzne stránky ako domeny.sk, websupport.sk, webhouse.sk a ďalšie. Vybrať si správnu koncovku domény môže závisieť od dlhodobých obchodných cieľov. Ak sa vaša stránka orientuje na celý svet, potom je vhodná koncovka .com, ak ste zameraný iba na lokálnych zákazníkov, potom vám postačí koncovka .sk.

Doména druhej úrovne je hlavná časť adresy webovej stránky. Zväčša obsahuje názov spoločnosti alebo neziskovej organizácie, predmet činnosti alebo to môžu byť rôzne iné názvy. Táto doména by mala obsahovať kľúčové slová vášho podnikania. Vďaka správnemu názvu vás zákazníci rýchlejšie nájdu. Naša spoločnosť má doménu druhej úrovne v tvare greatregister.org.

Doména tretej úrovne, tiež označovaná ako subdoména, sa využíva napríklad ak má spoločnosť vytvorenú demo verziu stránky, prevádzkuje blog alebo e-shop.

5 krokov pri nákupe domény:
  1. Rozhodnite sa, aký bude názov vašej internetovej stránky. Buď si zvolíte názov spoločnosti, alebo názov produktu.
    Tip: zvoľte si názov spoločnosti, lebo je málo pravdepodobné, že by sa v budúcnosti menil. Veľa spoločností mení počas fungovania svoj hlavný produkt, a preto by ste si vždy museli vytvárať novú stránku, resp. novú doménu.
  2. Rozhodnite sa, aká bude koncovka vašej domény. Ak uvažujete, že budete pôsobiť iba na slovenskom trhu, tak vhodná koncovka bude pre vás .sk. Ak máte plány expandovať do zahraničia, je vhodné si zaregistrovať doménu pre jednotlivé krajiny, napríklad .cz, .pl alebo .eu, .com.
  3. Výber vhodného registrátora. Registrátor zabezpečuje administratívu a technické riešenie. Národným registrátorom domén je na Slovensku spoločnosť SK-NIC, ktorá stanovuje poplatky pre slovenskú doménu. Do národného registra registrujú domény sprostredkovatelia. Dôležité je si u nich zistiť cenu nielen pre prvý rok, ale aj pre ďalšie obdobia.
  4. Presmerujte podobné domény na vašu hlavnú doménu.
  5. Skontrolujte si správnosť zadaných údajov, hlavne e-mailovej adresy, prostredníctvom ktorej s vami bude registrátor komunikovať a informovať vás o stave domény a potrebe predĺženia.

Greatregister vám prináša možnosť uľahčiť si prácu s vyhľadávaním kľúčových slov a voľných domén. V časti domény na predaj si môžete zakúpiť už hotovú doménu a o nič viac sa už nemusíte starať. Vyskúšajte to aj vy a naštartujte podnikanie v online svete.

Užitočné stránky:

Comments are closed.