slider-stres

Zbavte sa pracovného stresu. 8 jednoduchých trikov ako si s ním poradiť

Byť efektívny si vyžaduje správne rozloženie času a pracovných úloh. Time management hovorí o správnom využití času. Ale čo ak robíte všetko správne, máte vytvorený harmonogram pracovných úloh, ale stres je vaším veľkým problémom? Existuje niekoľko spôsobov, ako sa stresu vyhnúť a zlepšiť si svoj pracovný výkon.

8 trikov na odbúranie stresu

1. Delegujte pracovné úlohy na zamestnancov

Nemusíte všetky pracovné úlohy zvládnuť sám. Delegujte ich na svojich podriadených. Tým im ukážete vašu dôveru v nich. Vy sa potom budete môcť venovať dôležitejším úlohám. Avšak nepreháňajte to! Neprenášajte váš stres na nich, potom sa môže stať, že zo zamestnania odídu.

V takomto prípade si stanovte priority v rámci jednotlivých pracovných úloh a tie si medzi seba spravodlivo rozdeľte.

2. Rozložte si veľké pracovné úlohy na menšie

Rozloženie pracovných úloh na menšie vám umožní sa plne venovať úlohám, na ktorých vykonanie potrebujete menej času. Radšej plná pozornosť jednej menšej úlohe ako nesústredenie na tú veľkú.

3. Home office

Ak máte veľa pracovných úloh a aj vás vyrušujú kolegovia a ich požiadavky, zvoľte si deň v týždni, kedy budete pracovať z domu. Doma budete mať dostatok priestoru na sústredenie sa. Pracovnú úlohu tak spravíte omnoho rýchlejšie a zostane vám ešte čas na pomoc kolegom, či podriadeným.

4. Zabúdanie trápi takmer každého

Ak si nepamätáte dôležité, aj tie menej dôležité úlohy, potom si ich zapisujte. Nezabudnite však, kde ste si to napísali. Využite buď zápasník, diár alebo poznámky v mobile, či tablete. Všetky pracovné úlohy budete mať na jednom mieste a budete tak vedieť, čo ešte potrebujete stihnúť. Je vedecky dokázané, že už len vytvorenie harmonogramu pracovných úloh vám pomôže znížiť stres.

5. Dajte si prestávku

Ak máte pracovných úloh veľa, zastavte sa na chvíľu a dajte si pauzu. Zjedzte niečo alebo sa prejdite. Odbúrate tak stres a pomôže vám to vrátiť sa k práci viac sústredený a s novými nápadmi a myšlienkami.

6. Naučte sa povedať „NIE“

Venujte váš čas a energiu takým činnostiam, ktoré vám vo vašom pracovnom a súkromnom živote pomôžu. Stanovte si rebríček, čo je pre vás dôležité, a na to sa sústreďte. Nebudete tak v strese z nedostatku času a nadbytku úloh.

7. Zbavte sa stresu

Ak sa ocitnete v stresujúcej situácii, odpovedzte si na nasledujúcu otázku: „Bude to dôležité aj o mesiac alebo rok?“ Podľa toho zistíte, čomu venovať najviac pozornosti.

8. Ak si so stresom neviete poradiť sám, poraďte sa s odborníkom

Odborník vám ponúkne množstvo rád, ako sa vyhýbať stresu alebo ako s ním bojovať. Pomôže vám to nielen v pracovnom živote, ale aj tom súkromnom.

Comments are closed.