syndróm vyhorenia

Trápi vás syndróm vyhorenia? Vieme, ako to vyriešiť

V živote každého jedného človeka nastane takzvaný syndróm vyhorenia. Strácate motiváciu a chuť ďalej pracovať, nemáte nové nápady ako posunúť svoje podnikanie na novú úroveň alebo vám dochádza kreativita. Je to celkom bežný stav v pracovnom živote. Poradíme vám, ako s tým skoncovať.

Syndróm vyhorenia

Pojem syndróm vyhorenia zaviedol Herbert J. Freudenberger už v 80. rokoch minulého storočia a označuje psychický stav človeka, kedy dochádza k preťaženiu organizmu a neplneniu očakávaní. Ide o stav únavy, nechutenstva a frustrácie ako výsledok nadmernej reakcie na pracovný stres.

Syndróm trápi hlavne ľudí, ktorí „žijú“ svojou prácou, majú vysoké ciele a pracovné nasadenie. Nedokážu si dostatočne oddýchnuť od práce, a preto sa dostaví pocit beznádeje.

7 riešení na syndróm vyhorenia

1. Určte si svoje ciele

Aj vám sa môže stať, že dennodenne chodíte do práce a nemáte motiváciu zlepšovať svoj výkon. Určte si ciele na ďalších pár mesiacov alebo rokov. To vás bude poháňať vo vašom podnikaní, pretože každý sa chce mať v budúcnosti lepšie. Skúste si vytvoriť harmonogram cieľov a určiť ich prioritu.

2. Pozrite sa, čo ste za svoju kariéru dosiahli

Ste s tým spokojný? Chcete v činnosti pokračovať alebo niečo zmeniť? Ak uvidíte, že ste vo svojom živote vytvorili úspešné podnikanie, máte dobrých zamestnancov a veľa spokojných zákazníkov, potom by vás to malo poháňať aj do ďalších dní. Uvedomte si, koľko času a energie ste už venovali podnikaniu a či by malo zmysel zahodiť to.

3. Určte si svoje silné a slabé stránky

Nie je dôležité identifikovať a posilňovať svoje silné stránky. Dôležité je vedieť ich použiť. Naopak identifikáciou slabých stránok budete vedieť, v čom sa polepšiť a získať tak konkurenčnú výhodu.

4. Poraďte sa s odborníkom

Ak neviete ako ďalej, odborník vám poradí ako naštartovať kariéru. Prinesie vám svoje skúsenosti, z ktorých môžete ťažiť. Odborníkom môže byť mentor, psychológ, pracovný poradca, či skúsený podnikateľ.

5. Využite vzdelávacie kurzy, školenia

Nemusíte ísť opäť do školy. Stačí ak sa zúčastníte rôznych seminárov, školení alebo rekvalifikačných kurzov. Rozšírite si obzor, načerpáte nové skúsenosti a hlavne získate nové kontakty, ktoré vám pomôžu v opätovnom naštartovaní kariéry.

Ak na to nemáte dostatok možností, vyskúšajte čítanie kníh alebo vzdelávanie online. V dnešnom digitálnom svete si už všetky informácie viete dohľadať na internete. Prečítajte si rôzne články, ktoré vám poskytnú nové informácie a pomôžu vo vašej práci.

6. Dovolenka

Ak je pre vás syndróm vyhorenia iba dočasný problém, potom si vyskúšajte zobrať dovolenku a zrelaxovať. Vypustite prácu z mysle a venujte sa svojim koníčkom. Keď sa potom vrátite do práce, budete oddýchnutý a plný nových nápadov.

7. Rozšírte oblasť podnikania

Ako poslednú možnosť uvádzame rozšírenie oblasti podnikania. Je to z toho dôvodu, že ak sa vám darí vo vašom terajšom podnikaní, nemali by ste ho meniť. Rozšírte ho však o nové oblasti, kde by ste využili svoju kreativitu.  

Dúfame, že s týmito poznatkami si budete vedieť ľahko poradiť, ak by vás syndróm vyhorenia postihol.

Comments are closed.