homeoffice slider

6 zásad ako byť efektívny aj na home office

Ešte pred pár rokmi bola ponuka home office dokonalým lákadlom pre nových zamestnancov. Dnes už je to bežná súčasť pracovného života vybraných firiem. Vďaka home office sa vytvárajú tímy ľudí, ktorí spoločne pracujú na projektoch, nech už sú kdekoľvek.

Niekedy ste nútení pracovať z domu kvôli situácii, ktorú neviete nijako ovplyvniť. Ale ako zabezpečiť efektívnosť a dobré pracovné nasadenie aj počas práce z domu? Pripravili sme si pre vás 6 tipov, ktoré vám pomôžu zostať v rovnakom pracovnom nasadení ako pred home office.

6 zásad pre správny home office

1. Zoznam úloh

Vytvorte si zoznam úloh, čomu sa budete v daný deň alebo týždeň venovať. S plánovaním môžete začať už deň vopred. Určite si tak priority, rozvrhnete si pracovné úlohy a budete na základe toho vedieť, koľko času vám pracovné úlohy zaberú.

2. Pracovné prostredie

Vytvorte si doma pracovný kútik. Vyčleňte si samostatný stôl, stoličku alebo ak je to možné aj celú izbu. V tomto priestore sa venujte výhradne iba práci. Po skončení vášho pracovného dňa toto miesto opustite a venujte sa iným veciam. Nebuďte leniví a nepracujte z postele. Potom nebudete efektívni.

3. Vizáž

Ak už budete mať vytvorené náhradné pracovné prostredie, tak sa aj upravte a oblečte, ako keby ste išli do práce. Nikdy neviete, kedy vás váš nadriadený prekvapí hovorom cez Skype. Taktiež vám to pomôže si uvedomiť, že je potrebné pracovať a nie sa venovať domácim prácam.

4. Vytvorte si rutinu

Správny režim je kľúčový. Presne si stanovte hodiny, počas ktorých sa budete venovať práci, a dodržiavajte to každý deň. Vytvoríte si určitý režim, ktorého sa budete držať. Tak, ako aj v práci, si doprajte čas, ktorý budete sústredení na prácu a čas na prestávku.

Keďže nechodíte do práce, nemáte ani dostatok pohybu. Zmeňte to. Skúste sa ísť večer prejsť, bicyklovať alebo sa venovať športu. Oddýchnete si vy aj vaše telo. Sedieť celý deň za počítačom vám určite neprospieva.

5. Osvojte si pracovné návyky

Zapnite si rádio, pusťte si televízor, ale nevenujte tomu celú vašu pozornosť. Zostaňte sústredení na pracovné činnosti. Ak ste zvykli ráno v práci viesť porady, urobte to aj v tom prípade, keď budete pracovať z domu. Existujú rôzne platformy na takýto typ komunikácie (napr. Microsoft Teams).

6. Rodinný príslušník alebo spolubývajúci

Ak zdieľate domácnosť s ďalším členom alebo členmi, dohodnite si určité pravidlá, aby ste neboli vyrušovaní. Zbytočné vyrušovanie vám čas venovaný práci iba predĺži. Zároveň aj vy buďte imúnni voči externým vplyvom.

Veríme, že vám tieto zásady vo vašom pracovnom živote pomôžu a budete aj počas práce z domu rovnako efektívni, ak nie viac.

Comments are closed.