SLIDER-covid-reality-snad-final

COVID-19 a prekvapivý rast ceny nehnuteľností

Pandémia, ktorá ovládla svet zo dňa na deň, zaskočila doslova každého z nás a zasiahla do všetkých segmentov podnikania. Všetko sa rýchlo zmenilo a ako sa dalo predpokladať, kríza ovplyvnila aj trh s nehnuteľnosťami. Rast cien nehnuteľností na Slovensku a neutíchajúci dopyt po ich kúpe však naozaj nikto nečakal. Trend na trhu nehnuteľností všetkých prekvapil. Som realitná maklérka Martina Cibuľová a dnes pre vás rozoberiem tému rastu cien nehnuteľností počas pandémie.

Prečo rastú ceny nehnuteľností počas pandémie?

Ako sa to stalo? Za všetko môže kombinácia niekoľkých faktorov, a to najmä stále lacnejších hypoték, nedostatku novostavieb a potreby ľudí zabezpečiť sa, kým ich nezasiahne finančná kríza. Kým niektorí v kúpe nehnuteľnosti hľadajú zabezpečenie a investíciu, podiel na zvýšenom dopyte má určite aj home office. Mnoho ľudí začalo tráviť celé dni doma a zatúžili po väčšom priestore, terase či dokonca dome so záhradou. Rastúci dopyt a nedostatok nehnuteľností mal za následok rast cien.

Keď sa podarí situáciu upokojiť, na ceny nehnuteľností to podľa môjho názoru vplyv mať
nebude. Rast cien sa možno trochu spomalí, no kým bude dopyt väčší ako ponuka, ceny
klesať nebudú.

Koronakríza a finančná kríza v roku 2008 sa líšia

Čo sa týka trhu nehnuteľností, tieto dve krízy nemôžeme porovnávať. Kým v roku 2008 finančná kríza znížila dopyt po nehnuteľostiach a spomalila celý trh, koronakríza nemá na dopyt žiaden vplyv. V roku 2008 bola dostatočná ponuka nehnuteľností a naopak, veľmi drahé hypotéky. Dnes je situácia úplne opačná. Novostavieb je nedostatok a hypotéky sú najvýhodnejšie v histórii.

Pociťujeme však menší záujem chodiť na obhliadky. Pred koronakrízou záujemcovia prešli desiatky obhliadok, kým si vybrali, dnes sa hlásia iba na obhliadky niekoľkých nehnuteľností, ktoré ich seriózne zaujali a z ktorých si pravdepodobne budú naozaj vyberať.

To vytvorilo tlak na realitných maklérov, aby prinášali kvalitnejšie inzeráty. Ja som naprílad začala robiť videoobhliadky. Byt navštívim sama s fotografom a natočíme krásne prezentačné video. Väčšina záujemcov si tak môže urobiť obhliadku z pohodlia domova a prísť sa pozrieť už len na byty či domy, ktoré ich chytili za srdce.

Ako bude vyzerať trh s nehnuteľnosťami po pandémii COVID-19?

Nikto nevie, ako pandémia ovplyvní predaj nehnuteľností v budúcnosti. Všetko záleží od toho, ako dlho bude trvať súčasný karanténny stav a aké budú opatrenia vlády proti finančnej kríze.

Aj keď ľudia niektoré svoje nákupné rozhodnutia odkladajú, nerušia ich však úplne. Preto si myslím, že predaj nehnuteľností sa nezastaví, možno sa mierne utlmí, no keď sa všetko vráti do normálu, predaj sa opäť nakopne. Vo všeobecnosti však nečakám žiadne šialené zmeny.

Nepredpokladá sa zdražovanie hypoték, ani výrazná výstavba nových bytov, preto sa ceny po koronakríze meniť nebudú, možno budú mierne ďalej rasť, ale sa maximálne zastabilizujú na súčasnej úrovni. Takže, ak ste našli svoju vysnívanú nehnuteľnosť, neodkladajte jej kúpu na neskôr. Je veľký predpoklad toho, že sa rýchlo predá a podobná na trhu tak skoro nebude.

Som v tom s vami

Ceny nehnuteľností na Slovensku v najbližšom období klesať nebudú. Neodkladajte teda kúpu nehnuteľností na obdobie po pandémii. Chápem vaše obavy z finančnej krízy, ale nie ste v tom sami. Pomôžeme vám nastaviť financovanie kúpy nehnuteľností tak, aby vám ani možná kríza nezabránila v pohodlnom bývaní. Obráťte sa na mňa a môj tím, radi vám zodpovieme všetky otázky a ja sa pokúsim premeniť váš sen o dokonalom priestore na realitu.

+421 917 744 859

[email protected]

Tags: No tags

Comments are closed.